Servis lyží

Určite sa stretávate s pojmom "servis" každý deň. Či už vlastníte motorové vozidlo alebo osobný počítač, pojem "servis" dobre poznáte. Samozrejme, aj Vaše lyže potrebujú servis. Ak zanedbáte túto skutočnosť, prejaví sa to na zhoršených jazdných vlastnostiach, najmä na zľadovatenej zjazdovke, ak jazdíte na lyžiach, s ktorými ste neboli v servise už dlhú dobu.

Preto, aj lyže vyžadujú pravidelný servis. Tento servis sa skladá z 3 základných častí:

                1. Tvarovanie hrán

                2. Úprava štruktúry skĺznice

                3. Ladenie ťažiska lyží

Ak servis lyží nezanedbáte, určite si budete užívať bezstarostnú jazdu na lyžiach so skvelými jazdnými vlastnosťami.

Uskladnenie lyžiarskej výstroje

servis lyzi

Ak máte za sebou krásnu zimu, plnú skvelých lyžovačiek, pravdepodobne premýšľate nad uskladnením vašej lyžiarskej výstroje.

Uskladnenie lyží je veľmi dôležité z dôvodu zachovania skvelých jazdných vlastností lyží aj po "letnom spánku" vo Vašej garáži, či pivnici.

Voskovaním zachováte pružnosť skĺznice

Pre zachovanie pružnosti skĺznice by ste nemali zabudnúť na - voskovanie. Voskovaním sa dá vyhnúť strate elasticity a vyschnutiu skĺznice, ktoré vedú po dlhšom čase až k nepoužiteľnosti a nepojazdnosti lyží. Po skončení každej sezóny je potrebné odstrániť zvyšky starého vosku a skĺznicu poriadne vyčistiť. Po odstránení starého vosku by ste mali naniesť na skĺznicu čerstvú vrstvu vosku a následne ju ošetriť parafínom.

Hrdza - najväčší nepriateľ hrán

Hrany na Vašich lyžiach sú z kovu, pokiaľ Vaše lyže vystavíte vlhku, je veľká pravdepodobnosť, že postupom času zhrdzavejú. Preto je nutné, Vaše lyže pred uskladnením poriadne vysušiť. Odporúčame hrany, všetky kovové časti lyží ošetriť prostriedkom proti hrdzi. Lyže skladujte v stoji na suchom mieste.

Pozor na pleseň!

Nielen Vaše lyže vyžadujú svoju pozornosť. Tú by ste mali venovať aj lyžiarkam, ktoré sú často krát živnou pôdou pre plesne. Po každom použití by ste ich mali poriadne vysušiť, vybrať vložky z lyžiarok a tie vysušiť samostatne. Aby lyžiarky nestratili svoj tvar, odporúča sa skladovať ich so zatvorenými prackami.

Ak budete dodržiavať tieto základné zásady úschovy lyžiarskej výstroje, na začiatku budúcej zimnej sezóny budete mať Vašu výstroj takmer pripravenú na opätovné použitie. Nielen, že ušetríte výstroj pred prípadnou výmenou chybných častí (zhrdzavené hrany, pleseň v lyžiarkách,...) ale značne predĺžite aj jej životnosť.

Ak máte nejaké otázky vzhľadom na úschovu Vašich jazdených lyží, neváhajte nás kontaktovať.