Ako vybrať snowboard ?

Pri výbere snowboardu je potrebné zohľadniť vaše jazdecké schopnosti a vaše telesné charakteristiky.

Pri výbere rozhoduje:

-          Vaša hmotnosť

-          Veľkosť vášho chodidla

-          Štýl jazdy

-          Jazdecké schopnosti

 

predaj snowboardDĺžka snowboardu

Dĺžka snowboardu zodpovedá výške jazdca. Všeobecne, platí pravidlo, že optimálna dĺžka snowboardu siaha približne po bradu jazdca. Ak si vyberiete nesprávne, príliš krátku dosku, je možné, že sa v oblúkoch bude pretáčať. Na druhej strane, príliš dlhá doska nedisponuje dobrými jazdnými vlastnosťami, je ťažšie ovládateľná.

 

Hmotnosť jazdca

Hmotnosť jazdca je dôležitá pri výbere Vášho snowboardu z dôvodu hmotnostnej tolerancie snowboardu. Každý snowboard má určité rozpätie hmotnostnej tolerancie – rozpätie minimálnej a maximálnej hmotnosti jazdca. Ideálna hmotnosť vzhľadom k hmotnostnej tolerancii sa nachádza približne v strede medzi minimálnou a maximálnou hmotnosťou. Ak hmotnosť jazdca je príliš malá na zvolený snowboard, jazdu si nevychutná, snowboard dostatočne neprehne v oblúku, čím doska stratí jazdné vlastnosti. V prípade, že sa jazdec svojou hmotnosťou nachádza nad hmotnostnou toleranciou hrozí preťaženie dosky alebo jej poškodenie.

 

Šírka snowboardu

Jedným z ďalších dôležitých parametrov je šírka snowboardu. Tento parameter je dôležitý kvôli tomu aby jazdec svojimi špicami alebo pätami snowboardovej obuvi nedosahoval až na zjazdovku. Pre jazdcov s väčšou veľkosťou chodidiel – UK 10,5 (EUR 45) a viac, sú odporúčané tzv. wide snowboardy. Týmto jazdcom, snowboard poskytuje komfort a sú schopní rezať oblúky bez toho, aby dosahovali pätami alebo špicami zjazdovku. Vzhľadom na veľkosť chodidiel sa vyrábajú rôzne typy veľkostí: mid-wide, superwide a pod.

 

Štýl jazdy

Pre pokročilejších jazdcov existujú rôzne odvetvia jazdeckých štýlov a špecifických snowboardov:

-          Freeride – jazda v prachovom snehu

-          Freestyle – jazda v parku cez rôzne prekážky

-          Race (Alpine) – rýchla adrenalínová jazda s tvrdými prackovými topánkami

 

Tuhosť (flex) snowboardu

Dosky s nižším flex indexom (mäkšie) sú určené pre začiatočníkov, sú lepšie ovládateľné. Pri rýchlejšej jazde však nie sú až také spoľahlivé v oblúku.

Tvrdšie dosky sú určené pre pokročilejších jazdcov, ktorí uprednostňujú rýchlu a agresívnu jazdu. Tieto dosky jazdcom poskytujú väčšiu spoľahlivosť pri oblúkoch, doska lepšie drží na hrane avšak pri nižšej rýchlosti sú o dosť menej ovládateľné.

Dúfame, že sme Vám v tomto článku pomohli ako sa správne rozhodnúť pri výbere jazdeného snowboardu. V prípade nejakých otázok nás kontaktujte na: