Ako vybrať lyžiarsku obuv?

Ako vybrať lyžiarsku obuv?

 

Na začiatok si položte otázku: Radi lyžujete? Ak je Vaša odpoveď áno, mali by ste vedieť že do správnych a pohodlných lyžiarok sa oplatí investovať. Pri výbere zjazdovej obuvi je potrebné vybrať ten správny tip pre Vás, keďže zjazdová obuv je investícia na niekoľko sezón. Veľká väčšina zjazdových topánok má štyri pracky, dve z nich sú na holeni a dve na spodnej časti topánky. Avšak materiál zjazdových topánok sa môže líšiť podľa výrobcu a modelovej rady. Následne si povieme pár delení a tipov pri výbere správnej jazdenej zjazdovej obuvi.

 

Lyžiarske schopnosti

Prvým krokom pri správnom výbere zjazdovej obuvi je ujasnenie vašich lyžiarskych schopností, fyzických parametrov, spôsobu lyžovania a v neposlednom rade terén, na ktorom najčastejšie lyžujete. Zjazdová obuv slúži ako prostriedok, ktorý prenáša silu medzi lyžiarom a lyžami. Tvorí základný prvok pre Vaše pohodlné lyžovanie, preto by ste mali byť pri výbere zjazdovej obuvi dôkladní a starostliví.

 

Delenie zjazdovej obuvi

Poznáme 3 základné druhy delenia zjazdovej obuvi: rekreačná, športová, pretekárska. Väčšina výrobcov svoju zjazdovú obuv zaraďuje do druhu s ohľadom na najpravdepodobnejšie potreby daného lyžiara.

 

Tuhosť zjazdovej obuvi - Flexindex

Tento parameter určuje tuhosť Vašej zjazdovej obuvi, resp. je to údaj ohýbania zapnutej topánky v normalizovanej teplote. Bližšie si popíšeme 6 základných indexových rozmedzí.

Flex 40-60 - najmäkšia obuv pre dospelých a deti. Obuv je určená nenáročným lyžiarom.

Flex 60-80 - obuv s flexindexom 60-80 je určená pre rekreačných lyžiarov, ktorí nepatria medzi váhovo ťažších.

Flex 80-100 - športová lyžiarka, ťažší rekreačný jazdec, prípadne jazdec so športovými ambíciami.

Flex 100-120 - obuv s týmto flexindexom je určená pre tých skúsenejších športových lyžiarov.

Flex 120-150 - obuv určená pre ženy - pretekárky, skúsených športových lyžiarov/pretekárov

Flex 150+ - výhradne pretekárska obuv

 

Výber vhodnej veľkosti

Pri výbere jazdenej lyžiarskej obuvi starostlivo dbajte na správnu veľkosť. Myslite na to, že práve pohodlná zjazdová obuv je to, čo robí samotnú jazdu pohodlnou. Predstavíme si 5 základných veľkostí:

do 95mm - pretekárska obuv

98mm - športová/polopretekárska obuv

100mm - športová/dámska športová obuv

103mm - univerzálna, rekreačná obuv

106mm - rekreačná obuv

 

Dúfame, že sme Vám v tomto článku pomohli ako sa správne rozhodnúť pri výbere jazdenej zjazdovej obuvi. V prípade nejakých otázok nás kontaktujte na: