Ako vybrať lyže ?

Premýšľate nad kúpou zjazdových lyží? My Vám poradíme ako si vybrať!

V prvom rade by ste mali analyzovať váš štýl jazdy s prihliadnutím na vaše schopnosti. Takisto, pri výbere správnych lyží, lyží na mieru, neplatí pravidlo: "čím drahšie, tým kvalitnejšie." Predstavíme si niekoľko faktorov, ktoré Vám pomôžu vybrať si lyže, s ktorými budete spokojní.

Hlavné faktory, ovplyvňujúce správny výber lyží:

 

  • Dĺžka lyže
  • Váha lyžiara
  • Schopnosti lyžiara
  • Preferovaný štýl jazdy

jazdene lyze Dĺžka lyže

Dĺžka sa predovšetkým líši typom a určením lyže, určite je ale potrebná mini-korekcia podľa fyzických parametrov, resp. podľa výšky lyžiara. Všeobecne môžeme povedať, čím je lyža dlhšia, tým dosahuje vyššiu rýchlosť a stabilitu. Kratšie lyže poskytujú lyžiarovi vyššiu ovládateľnosť, no na druhej strane sú kratšie lyže pri vyššej rýchlosti nestabilnejšie.

Váha lyžiara

V prípade, ak je Vaša váha vyššia, mali by ste si vybrať lyže dlhšie a tvrdšie. Najlepším riešením je vybrať si lyže s tzv. sendvičovou konštrukciou, ktoré sú ohybnejšie a tuhosť lyže je väčšia. Ľahší lyžiari, by mali siahnuť po lyžiach kratších a mäkších, keďže produkujú nižšie sily prenášané do lyží. Na základe váhy lyžiara by sme si takisto mali vyberať správny typ viazania, ktorý je vždy konštruovaný na určitú záťaž.

Schopnosti lyžiara

Tento bod netreba podceňovať, je skutočne potrebné vedieť správne zhodnotiť svoje vlastné schopnosti. V prípade, že si skúsený lyžiar vyberie lyže určené pre začiatočníka alebo naopak, je dosť možné že si človek nevychutná jazdu, prispôsobenú lyžiam a jeho schopnostiam. Zároveň, ak si lyžiar-začiatočník vyberie lyže určené pre skúseného lyžiara hrozí aj vyššie riziko pádu.

Preferovaný štýl jazdy

Či už ste lyžiar, ktorý preferuje krátke oblúky - slalomový štýl alebo veľké oblúky - štýl obrovského slalomu mal by vás zaujímať rádius lyží. Rádius lyží predstavuje oblúk, ktorý by lyže sami vykrojili ak by ste ich zaťažili a pustili zo svahu. Všeobecne, lyže, ktoré majú menší rádius sú určené pre menej skúsených lyžiarov, pretože sú lepšie ovládateľné.